Titulinis › Startas Europoje 2:1 Lietuvos naudai?

Startas Europoje 2:1 Lietuvos naudai?

2015-10-14 16:41

Dvejomis Europos taurės rungtynėmis vakar startavęs tarptautinis krepšinio sezonas Lietuvos komandoms žada būti ypač įdomus. Kauno „Žalgiris“ pusiau viešai svajoja apie Eurolygos atkrintamąsias, beveik lietuviškas „Lietuvos Rytas“ pasiryžęs sugrąžinti pergales į Vilnių, o „Neptūnas“ bandys pasirodyti geriau, nei pernai.

 
Naujojo sezono Eurolygos tvarkaraštis „Žalgiriui“, atrodo, tikrai palankus, tačiau vien dėl to džiūgauti būtų naivu – savo pajėgumą reikės įrodyti aikštėje. Pirmasis mačas penktadienį – išvykoje prieš potencialiai silpniausią grupės komandą – Lenkijos čempioną Zielonos Goros „Stelmet“.
 
Blogiausia ką gali padaryti „Žalgiris“, tai galvoti, kad penki sidabrinės rinktinės žaidėjai jiems iš anksto garantuos pergalę Lenkijoje ir vykti pasiimti lengvų taškų. Prieš taip pagalvojant reikėtų atsiversti Lietuvos krepšinio metraštį ir pasiskaityti apie 2009-ųjų įvykius Vroclave ir Lodzėje.
 
„Stelmet“ tikrai ne iš kelmo spirti. Jų komandoje – net keturi Lenkijos rinktinės žaidėjai, tiesa tik vienas iš jų - Mateuszas Ponitka atliko svarbų vaidmenį prieš mažiau nei mėnesį pasibaigusiame Europos čempionate. Iš tų, kurie per daug nepasižymėjo Monpeljė vykusiose A grupės varžybose verta išskirti ilgametį Zielonos Goros komandos lyderį Lukaszą Koszareką ir į aukščiausią lygį sugrįžusį veteraną Szymoną Szewczyką. O visam Lenkijos komandos paradui vadovauja Lietuvos krepšinio gerbėjams neblogai pažystamas slovėnas Sašo Filipovskis – Liublianos „Olimpija“ krepšinio mokyklos absolventas.
 
Legionierių frontas Zielonos Goros komandoje kol kas sunkiai nuspėjamas. Vienintelis mums gerai pažįstamas veidas – „Lietuvos Ryte“ 2009/10 metų sezone žaidęs Dejanas Borovnjakas. Nors serbas Vilniuje gerų rezultatų nedemonstravo, vėliau klajodamas po įvairius Europos klubus jis įrodė savo potencialą, o prieš trejus metus, atstovaudamas tai pačiai „Stelmet“ Europos taurėje rinko beveik po 16 taškų.
 
Gynėjų grandyje lenkai turi du Europoje jau daugiau ar mažiau apšilusius amerikiečius – Demarquisą Bostą ir J.R. Reynoldsą. Pastarasis – gerokai labiau patyręs ir užgrūdintas kovų Europos krepšinio aikštelėse. Tiesa, didžiąją savo karjeros dalį elitinėms Prancūzijos komandoms atstovavusiam amerikiečiui, šis sezonas Eurolygoje bus debiutinis.
 
Tuo tarpu „Žalgiris“ vietiniame fronte kol kas atrodo solidžiai. Išvengusi netikėtumų pirmose ketveriose LKL rungtynėse Kauno komanda vidutiniškai meta po 80 taškų, o į savąjį krepšį praleidžia tik po 62. Apskritai, tiek kauniečiai, tiek „Stelmet“ yra labiau gynybinio stiliaus komandos. „Žalgiris“ pernai tiek iš komandos gerbėjų, tiek ir iš krepšinio specialistų susilaukė pagyrų už solidžią gynybą, kuri jiems padėjo penktą kartą iš eilės iškovoti Lietuvos čempionų titulą.
 
Praėjusį sezoną būtent dėl skylėtos komandos gynybos Zeliona Goros komandos vadovai atsisveikino su tuometiniu strategu Andrzejumi Adameku, kurį pakeitęs Sašo Filipovskis sugebėjo įskiepyti savo žaidėjams gynybinius krepšinio pagrindus ir sugrąžino juos į šalies čempionų sostą.
 
Eurolygos sezono startas ir dvi gynybinio stiliaus komandos – rezultatyvių rungtynių tikėtis tikrai neverta, todėl bendras mačo rezultatas neturėtų viršyti 151 taško ribos, o „Žalgiris“ turėtų grįžti su pergale.
 
 
Nors nė viena iš komandų nebelabai ką turi bendro su prieš beveik dvejus metus toje pačioje arenoje vykusiu maču, rezultatas 103:101 ilgam įsirėžė Vilniaus komandos sirgalių atmintyje. Nors istorija ir nėra labai sena, vienintelis šį vakarą aikštėje pasirodysiantis tų rungtynių liudininkas abiejų komandų gretose bus Gediminas Orelikas. Tiesa, gana retą Europos krepšiniui 200 taškų ribą peržengusiame mače jis ant parketo taip ir nepasirodė.
 
Kaip bebūtų paradoksalu, tačiau nepaisant kardinalių sudėties ir trenerių štabo pokyčių, garsiai deklaruojant, kad viskas daroma tik tam, kad būtų pagerinta komandos gynyba, vilniečių žaidimo stilius nuo to laiko iš esmės nepasikeitė. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie „Bešiktaš“.
 
Šį vakarą „Lietuvos Rytas“ į „Siemens“ areną turėtų grįžti galingai, o žiūrovų tikrai laukia rezultatyvios rungtynės – abi komandos geriau puola, nei ginasi, todėl tikrai realu, kad bus viršyta 160 taškų riba.
 
 
Tuo pačiu metu, 300 kilometrų nuo sostinės, kita Lietuvos komanda taip pat stos į mūšį su svečiais iš Stambulo. Ir tai bus dar vienas déjà vu. Praėjusį sezoną „Neptūnas“ ir „Galatasaray“ tarpusavyje dar kovėsi Eurolygoje, o šiemet tarpusavio santykius jau aiškinsis Europos taurės turnyre.
 
Nors lyginant su pernai klaipėdiečiai išlaikė didesniąją dalį savo žaidėjų ir sugebėjo pasipildyti visai neblogais legionieriais, yra du esminiai skirtumai tarp šiemetinės ir praėjusio sezono komandos – pasikeitęs vyriausiasis treneris ir išvykęs komandos lyderis Deivydas Gailius. Būtent jis praėjusių metų gruodžio 10 dieną „Švyturio“ arenoje į „Galatasaray“ krepšį įmetė 23 taškus ir atvedė savo komandą į pergalę.
 
Tiesa, šiandien Klaipėdoje į aikštelę išbėgs visai kitokia varžovų komanda – daug svarbesnis faktorius, nei iš pagrindų pasikeitusi sudėtis yra tas, kad Stambulo komandos nebekamuoja finansinės problemos ir žaidėjai prieš rungtynes gali susikoncentruoti tik į varžovus, o ne į pašalinius trikdžius.
 
Lyginant su praėjusiu sezonu, „Galatasaray“ į kovą ves tas pats treneris Erginas Atamanas, o į aikštėje pasirodys ir pernai su „Neptūnu“ žaidę ir svarbų vaidmenį komandoje atlikę Sinanas Guleras ir Vladimiras Micovas. Tačiau geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas veidas bus šį Rugsėjį Europos čempionate Čekijos rinktinei atstovavęs ir 18 taškų į Lietuvos krepšį įmetęs Blake‘as Schilbas.
 
„Neptūnas“ jau praėjusį sezoną įrodė, kad namuose gali įveikti „ant popieriaus“ geriau atrodančias komandas, todėl pilnos „Švyturio“ arenos palaikomi klaipėdiečiai gali nustebinti, arba bent jau nepralaimėti daugiau nei penkiais taškais.
Lithuanian