Titulinis › Kertinė pusfinalio dvikova: Teodosičius prieš Kalnietį

Kertinė pusfinalio dvikova: Teodosičius prieš Kalnietį

2015-09-18 11:04

Kol visa Serbija šlovina savo rinktinės generolą Milošą Todosičių, o Lietuvos krepšinio gerbėjai susiima už galvų Mantui Kalniečiui paleidus tritaškį, išsamiau paanalizavus šių dviejų įžaidėjų statistiką ir įtaką komandos žaidimui paaiškėja, kad lietuvis ne tiek jau ir daug nusileidžia tiesioginiam savo šio vakaro oponentui.

Nors tiek per draugiškas rungtynes, tiek ir grupių etape Rygoje buvo daug kalbama apie tai, kad beveik visą praėjusį sezoną dėl traumų praleidęs Kalnietis vis dar neatgavo sportinės formos, pagrindinis rinktinės įžaidėjas neabejotinai yra vienas svarbiausių komandos ramsčių.

Kalnietis žaidžia daugiau

Pagal aikštelėje praleidžiamas minutes (33.6) Mantas ne tik yra neabejotinas rinktinės lyderis – pagal šią statistikos kategoriją jis užima trečiąją vietą tarp visų čempionato žaidėjų. Daugiau laiko aikštelėje už lietuvį praleisdavo tik Izraelio rinktinės lyderiai Omris Casspi ir Galis Mekelis. Turint omenyje, kad jų vedama rinktinė neturėjo tokio ilgo atsarginių žaidėjų suolelio, šie rodikliai neturėtų stebinti.

Tuo tarpu Teodosičius gauna kur kas daugiau poilsio laiko nei Lietuvos rinktinės atakų organizatorius. Nors savo komandoje jis taip pat yra lyderis pagal aikštelėje praleidžiamas minutes (27.6), Serbijos rinktinės treneris Aleksandras Džordževičius gali sau leisti prabangą ilgiau palaikyti komandos lyderį ant atsarginių suolelio, nes jį sėkmingai gali pakeisti tiek Stefanas Markovičius (vidutiniškai žaidžiantis po 22 minutes), tiek Nemanja Nedovičius (20 min.).

Nieko nuostabaus, kad ir lažybų bendrovės, lygindamos žaidėjus šioje statistikos kategorijoje, favoritu laiko Kalnietį – TonyBet lažybų tarpininkų skaičiavimais, tikimybė, kad Kalnietis žais ilgiau yra gerokai didesnė – 75%.

Teodosičius geriau skirsto kamuolius

Nors krepšinio ekspertai sutartinai teigia, kad Teodosičius turi fenomenalų aikštės matymą ir puikiai skirsto kamuolius savo komandos draugams, Kalnietis šiuo aspektu, nors serbui ir neprilygsta, tačiau nusileidžia labai nežymiai.

Niekas dar nespėjo pamiršti fakto, kad būtent Lietuvos rinktinės atakų dirigentas buvo pirmasis šiame čempionate pagerinęs rezultatyvių perdavimų rekordą, kuomet nelemtame mače su belgais jų atliko 13. Tiesa, jau po dviejų dienų tas pats Teodosičius rungtynėse su Turkija rekordą pakartojo, o mače prieš Lietuvą Čekijos rinktinės įžaidėjas Tomašas Satoranskis jį dar pagerino net 15 kartų tiksliai asistuodamas komandos draugams.

Būtent šie trys žaidėjai pagal rezultatyvius perdavimus pirmauja ir bendroje čempionato įskaitoje – Teodosičius užima pirmąją vietą (8.3), nors Kalnietis su 7.9 perdavimo atsilieka labai nežymiai ir žengia trečias. Mače su Serbija taip pat tikimasi geresnio Serbijos rinktinės įžaidėjo pasirodymo – tikimybę, kad Teodosičius atliks daugiau tikslių perdavimų TonyBet vertina 62.5%.

Klaidos - Manto silpnoji pusė

Tame pačiame mače su turkais Teodosičius pademonstravo ir neįtikėtinas kamuolio branginimo savybes – per 30 minučių jis nepadarė nė vienos klaidos. Prie 13 perdavimų tose rungtynėse jis pridėjo ir 17 taškų. Vidutiniškai per vieną Europos čempionato mačą Teodosičius prarandą po 2.1 kamuolio. Tuo tarpu Kalnietis klysta dažniau – po 3.1 karto per rungtynes ir apskritai yra daugiausiai kamuolių šiose pirmenybėse praradęs žaidėjas (22).

Vis dėlto, čia verta prisiminti faktą, kad Kalnietis yra ir vienas daugiausiai laiko aikštėje praleidžiančių žaidėjų (235) tarp visų čempionato dalyvių, o turint omenyje tai, kad įžaidėjo rankose kamuolys dažniausiai praleidžia ir daugiausiai laiko, kaltinti Kalniečio neapdairumu nederėtų. Vis dėlto, tikimybė, kad ir šio vakaro mače mūsiškis suklys daugiau, didesnė – 57%.

Serbo taškų kraitis - didesnis

Nors dažnai sakoma, kad pagrindinė įžaidėjų užduotis – vadovauti puolimui ir skirstyti kamuolius komandos draugams, tiek Teodosičius tiek ir Kalnietis savo komandose yra ir vieni rezultatyviausių žaidėjų. Serbijos rinktinės atakų organizatorius jau savo sąskaitoje turi du dvigubus dublius, tuo tarpu lietuvis – tik vieną. Tiesa, kai komandoje yra pagal šią kategoriją antrą vietą čempionate užimantis Jonas Valančiūnas (4) ir Jonas Mačiulis (3), Kalniečio indelio per daug ir nepasigendama.

Su 12.4 taško vidurkiu Todosičius yra trečias rezultatyviausias žaidėjas savo komandoje, tuo tarpu po 10 taškų metantis Kalnietis – ketvirtas. Bendrai „iš žaidimo“ abu atakų organizatoriai pataikė tiek pat metimų – po 27, tiesa, serbas daug dažniau ir taikliau meta nuo baudų linijos – 23/25 prieš 8/12.

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, bet Kalnietis geriau meta iš toli – 24.2% taiklumas prieš Teodosičiaus 23.3%. Ilgokai strigęs mūsiškio taikiklis pagaliau susiderino mače su italais, kuomet jis pataikė du labai svarbius tolimus metimus. Visgi – tikimybė, kad Serbijos rinktinės įžaidėjas dvikovoje su Lietuva surinks daugiau taškų už savo tiesioginį oponentą – didesnė – 64.5%.

Kuris kurį?

Vien jau sprendžiant iš aikštėje praleidžiamo abiejų žaidėjų laiko yra aišku, kad tiek Kalnietis, tiek Teodosičius yra ypač svarbus, jei ne patys svarbiausi žaidėjai savo komandose. Taip, statistiniai Teodosičiaus rodikliai šiek tiek geresni, vyriausiasis rinktinės treneris akcentuoja ir tai, kad įžaidėjas yra lyderis ne tik aikštėje, bet ir rūbinėje, o tai yra dar svarbiau kai žaidėjas turi valdyti komandą.

Tačiau Lietuvos rinktinės žaidimą be Kalniečio įsivaizduoti taip pat būtų sunku – nors jis ir nėra toks rezultatyvus kaip jo tiesioginis oponentas, tačiau gebėjimas skirstyti perdavimus komandos draugams – esminis komandinio lietuvių žaidimo elementas. Taip, pernai be Kalniečio žaidusi rinktinė pasaulio čempionate užėmė aukštą ketvirtąją vietą, tačiau įžaidėjo pozicija visų pirmenybių metu buvo didžiausias Jono Kazlausko galvos skausmas.

Viena aišku – Lietuvos ir Serbijos rinktinių žaidimas labai daug priklauso nuo to kaip jam vadovauja vieni geriausių šio čempionato įžaidėjų. Statistika rodo, kad Teodosičius lenkia savo varžovą beveik visose kategorijose, tačiau faktas, kad jis gauna ir gerokai daugiau poilsio minučių. Kalnietis lygiaverčio dublerio neturi, todėl jam tenkanti našta – gerokai sunkesnė.

Lithuanian